تاریخچه

تاریخچه

در فرهنگ فارسی معین آمده است که سوپرمارکت معادل فروشگاه بزرگی است که در آن کالاهای مختلف خاصه مواد غذایی عرضه میگردد.

تاریخچه تأسیس سوپرمارکت ها در ایران به دهه چهل شمسی بر می گردد . در آن زمان به تبعیت از کشورهای پیشرفته به ایجاد مرکز تجاری و فروشگاه بزرگی که جوابگو و عرضه کننده کلیه مایحتاج مصرفی روزمره مردم باشد مبادرت و ابتدا توسط شهرداری پایتخت و سپس اتاق اصناف پایتخت اولین پروانه کسب واحدهای سوپرمارکت صادرگردید.

اولین سوپر مارکت

یکی از اولین سوپرمارکت ها که در پایتخت ایجاد شده سوپرمارکت سرچشمه بود که در قسمت گالری تصویر پروانه کسب آن قابل مشاهده می باشد . بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با تأسیس کمیته امورصنفی اتحادیه سوپرمارکتها فعالیت خود را آغاز و در سال 1369 مجدداً به تصویب هئیت عالی نظارت وزارت بازرگانی رسید.

سوپرمارکت های امروزی

اساساً سوپرمارکتها از نظر متراژ دارای شرایط مناسب و متراژ بزرگتری می باشد و امروزه  حداقل مساحت لازم جهت تأسیس سوپرمارکت 70 مترمربع می باشد.

از نظر کالا، آنها کلیه مایحتاج مصرفی روزمره بخصوص انواع خواروبار – لبنیات- فرآورده های گوشتی(سوسیس و کالباس)-مواد پروتئینی  شامل انواع گوشت قرمز-گوشت سفید-نان های بسته بندی- محصولات غذایی- بهداشت و مواد شوینده – میوه و سبزی و….. را ارائه می نمایند همچنین با توافق با شرکت دخانیات اعضاء اتحادیه می توانند به عرضه سیگار مبادرت ورزند.

پیشکسوتان

برگزیدگان اولین دوره انتخابات اتحادیه بعد از انقلاب اسلامی در سال 1369:

آقایان: هاشم بهنام فر- اسماعیل حسن زاده – مرحوم میرزا آقا یعقوبی

جمعی از پیش کسوتان صنف:

آقایان:
  1. اسماعیل حسن زاده
  2. هاشم بهنام فر
  3. سعید درخشانی
  4. حسن گلریز
  5. عطاءاله سلیمی
  6. حسین روشندل
  7. عیسی محمدعلی نژاد

جمعی از بزرگان صنف که در بین ما نیستند:

مرحوم آقا جان آرامی- مرحوم محمد جواد بیات-مرحوم موسی حمیدی – مرحوم علی اکبر فکری- مرحوم غلامرضا اسدالهی- مرحوم احمد اسلامی –مرحوم عبدالمجید سابقی –