نشست هم انديشی

رئیس جمهور در نشست هم‌اندیشی با جمعی از اصناف و اتحادیه‌های صنفی:
مشارکت مردم و اصناف در اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی رمز موفقیت اجرای این طرح است/ اصناف و اتحادیه‌ها کمک کنند تا با نظارت جدی بر بازار، جلوی سوداگری و گران‌فروشی را بگیریم/ تلاش داریم مردم مزه شیرین عدالت در پرداخت یارانه‌ها را بچشند
رئیس جمهور با بیان اینکه دولت نه به دنبال حذف یارانه کالاهای اساسی، بلکه درصدد اصلاح نحوه و محل تخصیص این یارانه‌ها است، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که با کمک اصناف و اتحادیه‌ها، مردم مزه شیرین عدالت را در پرداخت یارانه‌ها بچشند.
آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی شامگاه شنبه در نشست هم اندیشی با جمعی از اصناف و اتحادیه های صنفی، با قدردانی از همراهی همیشگی اصناف و اتحادیه ها با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: همواره به همه اعضای دولت اکیدا توصیه کرده ام که به شکل منظم و مستمر نشست های مشورتی با نخبگان عرصه های مختلف داشته باشند و نشست امشب را نیز برای خود فرصتی ارزشمند میدانم.
رئیس جمهور افزود: در زمینه اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه محصولات غذایی و کشاورزی از جمله نان شما باید طرف مشورت قرار بگیرید، چرا که تجارب شما حتما میتواند در این زمینه برای دولت راهگشا باشد. وقتی هر تصمیمی در هر صنفی، متکی به نظرات کارشناسی و تجربه اهالی آن صنف باشد، همکاری آنان در اجرای تصمیم را نیز به همراه خواهد داشت.
رئیس جمهور یکی از آثار مهم همراهی اصناف مختلف در اجرای تصمیمات و سیاست ها را مشارکت آنان در تبیین و اقناع افکارعمومی برای اجرای بهتر آن تصمیم دانست و ادامه داد: هر تصمیم و اقدامی، هر قدر هم که کارشناسانه باشد، اگر با همراهی مردم توام نشود، موفق و کارگشا نخواهد بود؛ همراهی و همکاری اهالی اصناف مختلف و نیز مردم، رمز موفقیت اجرای تصمیمات و سیاستهای دولت هستند.
آیت الله رئیسی در ادامه سخنانش با تایید اظهارات یکی از سخنرانان این نشست مبنی بر تفکیک قائل شدن بین گرانی و گرانفروشی تصریح کرد: در تعیین مرز گرانی و گرانفروشی سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده مهمترین نقش و جایگاه را دارد و باید به دقت به وظیفه خود در قیمت گذاری و نظارت بر قیمت ها عمل کند تا نه آسیبی به تولیدکننده وارد شود و نه به مصرف کننده اجحافی شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه فروشندگان کوچک بخش مهم و موثری در چرخه توزیع کالا در کشور هستند، خاطرنشان کرد: توجه به فروشگاههای بزرگ نباید باعث غفلت از فروشگاههای کوچک شود. این بخش از اصناف کشور ارتباطی تنگاتنگ و عمیق با مردم دارند و حمایت از آنها –و البته نظارت بر عملکردشان- باعث تسهیل، تسریع و تامین به صرفه اقلام مورد نیاز مردم خواهد شد.
آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه در اجرای این اصلاحات اگر اصناف، اتحادیه ها و مردم پای کار نباشند، به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید، اظهار داشت: زمینه های اجرای صحیح و دقیق این اصلاحات بر پایه تبیین و اقناع افکار عمومی و نیز اصناف استوار است.
دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل اصلی موفقیت اصلاحات مدنظر در نحوه و محل تخصیص یارانه مواد غذایی همراهی و نظارت دقیق اتحادیه ها و اصناف بر حوزه کاری خودشان است. اصناف و اتحادیه ها کمک کنند تا با نظارت جدی بر بازار، جلوی سوداگری، کم فروشی، احتکار و گرانفروشی گرفته شود.
پیش از سخنان رئیس جمهور وزرای صمت و جهادکشاورزی در سخنانی با تشریح ضرورت های اصلاح نظام پرداخت یارانه کالاهای اساسی بر اهمیت همراهی اصناف و اتحادیه ها در اجرای صحیح این تصمیم تاکید کردند.
در این نشست همچنین سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران و نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران و ۲۰ نفر از روسای اتحادیه های صنفی به ارائه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
توجه به الزامات اجرای دقیق این طرح برای جلوگیری از آسیب به زنجیره تامین و توزیع کالا، لزوم مشورت و همفکری با اصناف و اتحادیه ها در اجرای طرح، دقت در اجرای طرح برای پیشگیری از کمبود کالا در بازار، پرهیز از اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی و مقطعی، جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت کالاها، جدا نکردن نانوایی های سنتی و فانتزی در اجرای این طرح و اجازه دادن به شکل گیری فضای رقابتی واقعی بین همه نانوایی ها، تامین تسهیلات ارزان قیمت برای احتمال مواجهه تولیدکنندگان با کسری سرمایه در گردش و لزوم سپردن فرماندهی اجرای طرح به وزارت جهادکشاورزی و همراهی با این وزارتخانه مهمترین نظرات ارائه شده در این نشست بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *